Lai nodrošinātu efektīvu ūdensapgādi konkrētā objektā, svarīgi izvēlēties piemērotu ūdens sūkni. Piedāvājumā ir dažādi sūkņu veidi, un pareizā izvēle lielā mērā atkarīga no tā, vai tiek veikta spices ierīkošana vai dziļurbums, kā arī no patēriņa vajadzībām – sadzīves, ugunsdzēsības vai rūpnieciskiem nolūkiem.
Sadzīves ūdensapgādei visbiežāk piemērots artēziskais sūknis, īpaši, ja ūdens tiek iegūts no dziļurbuma. Šādi sūkņi nodrošina stabilu ūdens padevi ar vajadzīgo spiedienu un jaudu.
Nepieciešamo sūknēšanas augstumu var aprēķināt pēc formulas:
Kur:
Hbr – brīvais spiediens, m (Hbr = 14 m),
h – spiediena zudumi spiedvadā, m (h = i × L = 0.055 × 115 = 6,3 m),
Hiek – spiediena zudumi iekārtā, m (Hiek = 15 m),
∆z – augstuma starpība, m (∆z = 3 + 12 = 15 m).
Tātad:
Nepieciešamais caurplūdums:
Balstoties uz aprēķiniem, šeit nepieciešams artēziskais sūknis ar caurplūdumu 2,92 m³/st un sūknēšanas augstumu 51 m. Šāda konfigurācija ir tipiska, ja tiek izmantots dziļurbums.
Iekšējai un ārējai ugunsdzēsībai nepieciešami iegremdējamie vai speciāli ugunsdzēsības sūkņi ar augstu jaudu. Ja objektā ir veikta spices ierīkošana, tad jāizvērtē, vai tā spēj nodrošināt vajadzīgo caurplūdumu.
Lai aprēķinātu ārējās ugunsdzēsības sūkņa nepieciešamo sūknēšanas augstumu, izmanto šādu formulu:
Kur:
Hbr – brīvais spiediens pie hidranta:
h – spiediena zudumi spiedvadā, m:
∆z – augstuma starpība, m:
Tātad:
Nepieciešamais caurplūdums:
Šādos apstākļos jāizvēlas sūknis ar sūknēšanas augstumu 36 m un caurplūdumu 60 l/s, kas piemērots viena ārējā hidranta darbībai.
Ja nepieciešama konsultācija par to, vai konkrētajā objektā piemērotāka ir spices ierīkošana vai dziļurbums, kā arī palīdzība ar sūkņa izvēli, ieteicams sazināties ar speciālistu, kas veic detalizētu hidroģeoloģisko novērtējumu un nodrošina pareizu sistēmas izbūvi.
"Ūdensapgāde"- 20 gadu pieredze ūdens spices un dziļurbumu ierīkošanā. Dziļurbumus jeb artēziskās akas urbjam visā Latvijas teritorijā cauru gadu.
© 2012 - 2025 udensapgade.lv