Abisīniešu aka, pazīstama arī kā "ūdens adata", ir viens no vienkāršākajiem un ekonomiskākajiem veidiem, kā nodrošināt autonomu ūdensapgādi privātajā īpašumā. Tā ir ieguvusi popularitāti pateicoties savai tehniskajai vienkāršībai, tomēr tās ierīkošanai ir savas nianses, kuras ir svarīgi ņemt vērā. Kas ir spices ierīkošana?
Abisīniešu aka ir šaura metāla vai polimēra caurule ar diametru 25–40 mm, kas tiek ievietota ūdens nesējslānī, lai iegūtu ūdeni. Caurules dziļums ir atkarīgs no ūdens līmeņa atrašanās vietas, taču parasti tas ir 8–9 metri. Caurule sastāv no sekcijām, kuras savieno, izmantojot savienojuma elementus (mufes). Vai arī neilona spice kura ir vienā gabalā.
Caurules galā tiek uzstādīts ass uzgalis jeb "adata" spices gals. Ūdens ieplūst caurulē caur atverēm, kas atrodas virs uzgaļa, bet ūdens pacelšanai uz virsmas tiek izmantots sūknis. Akas ražīgums ir atkarīgs no ūdens nesējslāņa bagātības un var sasniegt līdz 3,5 m³/h, taču parasti šis rādītājs ir mazāks.
Lai izvairītos no akas aizsērēšanas un nosēdumiem, caurules filtra daļa ir jāaizsargā. Ņemot vērā akas vienkāršo konstrukciju, to nav iespējams iztīrīt, tāpēc svarīgi jau sākumā parūpēties par kvalitatīvu filtru.
Daudzi īpašnieki filtrus izgatavo paši. Šim nolūkam izmanto metāla sietu un nerūsējošu stiepli, ar kuriem aptin cauruli. Dažkārt virs šīs konstrukcijas tiek pievienots ģeotekstila slānis. Visām detaļām, ieskaitot filtru un stiprinājumus, ir jābūt izgatavotām no nerūsējoša metāla, lai izvairītos no korozijas.
Ūdens iegūšanas metode ir atkarīga no spices akas dziļuma. Ja ūdens statistiskais līmenis ir līdz 8 metriem, tiek izmantots virszemes sūknis. Ja ūdens atrodas dziļāk, nepieciešams izveidot iedobi jeb šahtu, bedri lai sūkni novietotu zemāk un pietuvinātos statistiskajam ūdens līmenim.
Pastāvīgai mājas ūdensapgādei piemērots elektriskais sūknis vai sūkņu stacija. Ziemā sūkņi un šahtas obligāti jāizolē jāsiltina, lai novērstu sistēmas sasalšanu.
Abisīniešu aku nav iespējams ierīkot mālainā vai akmeņainā augsnē, kā arī kaļķakmens slāņos. Tāpat tā nebūs efektīva, ja ūdens nesējslānis atrodas dziļāk par 8 metriem, jo standarta aprīkojums nevarēs pacelt ūdeni no šāda dziļuma.
Nav ieteicams ierīkot aku vietās ar piesārņotu augsni, piemēram, netālu no izgāztuvēm, septiskajām tvertnēm vai citiem piesārņojuma avotiem. Šādā gadījumā labāk apsvērt dziļās akas urbšanu, lai piekļūtu artēziskajiem ūdens slāņiem.
Ja akas ražība ir nepietiekama, ir divi risinājumi:
© 2012 - 2025 udensapgade.lv