Zemes siltumsūkņa efektivitātes novērtējums.

Pētījumu gaitā apstiprinājies – zemes siltumsūknis gan ekoloģiski, gan ekonomiski ir efektīvāks par tradicionālajiem apkures veidiem Latvijā. Tā kā ēku apsilde ar ģeotermālo sūkni pagaidām valstī tiek pieskaitīta alternatīvajiem risinājumiem, tad būtiski ir aplūkot vēl dažus zemes siltumsūkņa praktiskās puses aspektus. 

Siltumsūkņa lietderības koeficients  ir skaitlis, kas rāda, cik kWh siltumenerģijas var iegūt, patērējot 1 kWh elektroenerģijas tā darbībai. Jaunākajiem siltumsūkņu modeļiem lietderības koeficients var būt pat 5 un augstāks. Tas nozīmē, ka teorētiski iespējams iegūt 5 kWh siltumenerģijas, patērējot 1 kWh elektroenerģiju. Tomēr, ņemot vērā arī cirkulācijas sūkņu patērēto un to, ka ne vienmēr temperatūras režīmi ir optimāli, zemes siltumsūkņu lietderības koeficients svārstās ap 3.

Horizontālā jeb virsmas kolektora ierakšanai apkurināmās mājas 1 m2 nepieciešami 3–4 m2 teritorijas. Šis ir viens no negatīvajiem aspektiem, jo nepieciešams attiecīgs zemes gabals. Noteikti jāpiemin, ka objektiem ar mazāku platību pastāv arī citu zemes siltumsūkņu ierīkošanas veidi.

Siltumsūknis pinībā nodrošina vajadzību pēc siltā ūdens. Tas ir liels ieguvums, jo siltumsūknis veic ne tikai apsildes, bet arī siltā ūdens sagādes procesu.

Tas, cik jaudīgs siltumsūknis nepieciešams, atkarīgs no tā, kādu temperatūru nepieciešams uzturēt mājā un no tā, cik liels ir siltā ūdens patēriņš. Dzīvojamo ēku apkures projektos rēķina, cik daudz siltumenerģijas jāpievada konkrētai ēkai, lai pie  —20 grādiem ārā iekštelpās uzturētu temperatūru +20 grādi. Jaunbūvēs, ja nav pārāk daudz stiklotu sienu, vidējā enerģijas nepieciešamība ir 50 Wh uz kvadrātmetru.

Telpai, kurā tiek uzstādīts siltumsūknis, nav speciālu prasību. Vēlams, lai tur nebūtu paaugstināts mitrums un ziemā temperatūra nepazeminātos zem +12 grādiem.

Pats siltumsūknis ar 180 l siltā ūdens aizņem mazāk par 1 m2. Ja siltā ūdens rezerve nepieciešama lielāka kā 180 l, vēl tikpat aizņem attiecīgs ūdens sildītājs. Būtu vēlams tam atvēlēt pietiekami lielu telpu. Siltumsūknim nepieciešami tikai pāris kvadrātmetri. Pārējo kurināmo katlumājai — vismaz četras reizes vairāk.

Ja pazūd elektrība, siltumsūknis pārstāj darboties. Atjaunojoties elektrības padevei, tā darbība atjaunojas. Tas nozīmē, ka ģeotermālā sūkņa darbība nevar noritēt bez elektroenerģijas padeves.

Secinājumi:

  • zemes siltumsūknim ir zemas 1 kWh saražotās siltumenerģijas izmaksas;
  • siltumsūkņa katla ierīkošanai nepieciešama mazāka telpa nekā citiem apkures katliem;
  • sūkņa darbināšanai nepieciešama elektrība;
  • zemes siltumsūkni var izmantot gan apkurei, gan karstā ūdens sagatavošanai;
  • nav jāizbūvē dūmvadi, nav vajadzīga vieta kurināmā tvertnei.

 Siltumsūknis ir efektīvāks par citiem apkures veidiem. 

 


"Ūdensapgāde"- 20 gadu pieredze ūdens spices un dziļurbumu ierīkošanā. Dziļurbumus jeb artēziskās akas urbjam visā Latvijas teritorijā cauru gadu.

Kontakti

Tālrunis: +371 27555009


E-pasts: udensapgades@gmail.com