Šķiet, ūdens uz mūsu planētas ir neierobežotā daudzumā, jo tas aizņem 72 % no zemeslodes virsmas. Taču jūras ūdens, kas sastāda galveno ūdens daļu, ikdienas vajadzībām nav izmantojams, jo satur daudz sāls. Saldūdens krājumi ir tikai 3 %, no kuriem 90 % atrodas zemeslodes polos – ledus veidā, un visiem zemeslodes iedzīvotājiem jāiztiek ar pārējiem 10 % ūdens.

Dabā ūdens tīrā veidā nav sastopams, parasti tam ir daudz un dažādu piemaisījumu. To daudzums un sastāvs saistīti ar ūdens cirkulāciju dabā. Ūdens labi šķīdina ķīmiskos elementus un tā ķīmiskais sastāvs atkarīgs no ūdens izcelšanās un uzkrāšanās apstākļiem.

Dzerot ūdeni, mēs īpaši nedomājam par tā ķīmisko sastāvu, bet tā kvalitāti novērtējam tikai pēc garšas un smaržas. Taču reāli ūdenī bieži vien ir vairāk nevēlamo piemaisījumu, nekā mēs to vēlamies. No dažiem neorganiskiem savienojumiem, kas atrodas ūdenī, jāmin kalcija un magnija sāļi, kas rada ūdens cietību. Arī dzelzs savienojumi un mikroelementi, kā varš, svins, mangāns u.c., var ietekmēt ūdens kvalitāti. Ūdenī esošais hlors, kas tiek pievienots higiēnisku apsvērumu dēļ, piedod ūdenim nepatīkamu smaku un garšu, kā arī var veicināt hlororganisku savienojumu veidošanos.

Pēdējā laikā arvien vairāk runā un raksta par ūdens nozīmi cilvēka organismā. Tas ir saprotams, jo ūdens, tāpat kā gaiss, ir svarīgākās dzīvības uzturētājas vielas. Daļa cilvēku ir sapratuši šo svarīgo patiesību, daļa to uztver kā nodevu modei. Taču bieži vien cilvēki nezina, cik ūdens nepieciešamas izdzert katru dienu, un  tādēļ bieži vien cieš no nepietiekama ūdens daudzuma.

Maldīgs ir uzskats, ka jādzer šķidrums tikai tad, kad slāpst. Slāpju sajūta jau ir signāls, ka ūdens daudzums organismā ir nepietiekams. Ūdens nepieciešams visiem dzīvības procesiem.

 


"Ūdensapgāde"- 20 gadu pieredze ūdens spices un dziļurbumu ierīkošanā. Dziļurbumus jeb artēziskās akas urbjam visā Latvijas teritorijā cauru gadu.

Kontakti

Tālrunis: +371 27555009


E-pasts: udensapgades@gmail.com