Par klasiskiem kurināmā veidiem tiek uzskatīts organiskais kurināmais. Tie ir fosilie resursi kā akmeņogles, degviela, mazuts, dabasgāze, kūdra un biomasas iegūti produkti kā koksne. Lielākoties (izņemot koksni un kūdru) tie ir izsmeļami dabas resursi.

Akmeņogles ir tumši (melni vai brūni) degtspējīgi ieži, kas degot izdala lielu siltuma daudzumu. Neērtības var radīt cietie izdedži, kas paliek pāri pēc ogļu izdegšanas. Tā kā akmeņogles satur sēra un slāpekļa savienojumus, tās nav uzskatāmas par ekoloģisku apkures veidu. Latvijā ogļu atradņu nav, tāpēc lielākoties tās tiek importētas no Kuzbasa.

Šķidrais kurināmais jeb dīzeļdegviela nav starp populārākajiem kurināmā veidiem Latvijā. Pirmkārt, tās sadegšanas procesā veidojas indīgi dūmi, kas ir kaitīgi gan cilvēkiem, gan arī apkārtējai videi. Bez tam ir jāparedz tvertne degvielas uzglabāšanai, kurai jābūt ugunsdrošai un ietilpīgai. Starp priekšrocībām gan jāmin fakts, ka ar dīzeļdegvielu var apkurināt salīdzinoši ļoti plašas telpas. Apkurei izmanto speciāli marķētu degvielu, kura nav piemērota pildīšanai automašīnās.

Dabasgāze ir kurināmais, kuram ir daudz priekšrocību, ja vien konkrētajā vietā ir pieejams gāzesvads. Dabasgāzes degšanas procesā neveidojas pelni un izdedži, nav nepieciešamas uzglabāšanas tvertnes, arī izmaksas ir salīdzinoši zemas. Šis ir viens no populārākajiem kurināmajiem Latvijā. Ja konkrētajā vietā dabasgāze nav pieejama, alternatīva ir sašķidrinātā gāze, kas gan izmaksā dārgāk un arī piegāde ir sarežģītāka, taču arī šis ir ekoloģisks kurināmais - netiek piesārņota apkārtējā vide.

Kūdras briketēm ir labi siltumatdeves rādītāji. Protams, tas ir arī ekoloģisks un atjaunojams kurināmais, kurš degšanas laikā neizdala smaržas, bet pelnus var izmantot kā minerālmēslojumu. Diemžēl kūdras siltumietilpība nav tik augsta kā citiem fosilajiem apkures resursiem.

Koksne un tās izstrādājumi. Pati koksne Latvijā kā kurināmais tiek izmantota jau ļoti sen, taču mūsdienās to nevar uzskatīt par ērtāko kurināmā veidu - malka deg ļoti ātri, to bieži nepieciešams atjaunot, nepieciešama vieta malkas uzglabāšanai - tās ir nemitīgas rūpes par kurināšanu gada aukstākajos mēnešos. Nedaudz labākas ir koksnes izstrādājumu īpašības. Piemēram, skaidu briketes deg ievērojami ilgāk, tās ražo no skujkoku skaidām un mizas, sapresējot. Arī kokskaidu granulas tiek ražotas presējot skaidas, tas ir samērā lēts kurināmā veids ar augstu siltumatdevi.


"Ūdensapgāde"- 20 gadu pieredze ūdens spices un dziļurbumu ierīkošanā. Dziļurbumus jeb artēziskās akas urbjam visā Latvijas teritorijā cauru gadu.

Kontakti

Tālrunis: +371 27555009


E-pasts: udensapgades@gmail.com