Spice - Spiediena ūdens Šahtveida aka


Lai gan Latvijas laukos un mazpilsētās aku vindas joprojām čīkst, tomēr urbanizācija šo ūdens ieguves veidu mazpamazām ierindo muzeju vērtībās. Arī tāpēc, ka grodu akas netiek urbtas, bet raktas: mums nav tik jaudīga urbšanas tehnika.

Tāpēc izmantojam galvenokārt divus aku urbšanas veidus — filtrējošos jeb spices (“līdz smiltīm”) un dziļos (“līdz kaļķakmenim”), kurus reizēm sauc arī par artēziskiem urbumiem.

 Filtrējošie urbumi sniedzas līdz tuvākajam ūdens nesošam slānim smiltīs un tā dziļums parasti ir 20—30 metri. Urbums sastāv no apvalka caurules, ko veido 114—133 mm caurules un tīkla filtrs. Urbšanas jauda — līdz 1 kubikmetram stundā. Darbs notiek pietiekoši ātri — ne ilgāk par 1—2 dienām. Šo samērā lēto urbumu mīnuss — tie var applūst, tāpēc spices mūžs ir tieši atkarīgs no ūdens nesošā slāņa jaudas un ekspluatācijas intensitātes: jo vairāk urbumu izmanto, jo ilgāk tas kalpos (vismaz 15 gadus). 

Dziļos (artēziskos) urbumus izdara līdz tuvākajam ūdens nesošam kaļķakmens slānim, kas parasti atrodas 30—200 m dziļumā un izceļas arī ar savu jaudu (līdz 100 kubikmetriem stundā). Šie urbumi parasti ir platāki un dziļāki nekā spices, ko nosaka lielāks apvalka cauruļu skaits urbumā. Urbumam nepieciešamas vismaz piecas darba dienas. Tā cena ir samērā augsta, taču arī ekspluatācijas laiks iespaidīgāks — 50 gadi un vairāk, jo šādos urbumos par filtru izmanto pašu kaļķakmeni, kas pasargā aku no applūšanas.

Urbuma ierīkošanu vislabāk veikt pirms ēku būvniecības. Tas ieekonomē darbu un līdzekļus nepieciešamo postījumu novēršanai (nožogojuma, apstādījumu un celiņu atjaunošana pēc urbšanas tehnikas darbošanās), kā arī nodrošina celtniekus ar tehnisko un dzeramo ūdeni.


"Ūdensapgāde"- 20 gadu pieredze ūdens spices un dziļurbumu ierīkošanā. Dziļurbumus jeb artēziskās akas urbjam visā Latvijas teritorijā cauru gadu.

Kontakti

Tālrunis: +371 27555009


E-pasts: udensapgades@gmail.com